Relacja z wyjazdu do Portugalii-Erasmus+


divider_Gminne Info

W dniach 19-27 stycznia 2020r. uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Świdniku uczestniczyli w mobilności zorganizowanej przez ich szkołę partnerską w Santa Maria da Feira w Portugalii. To był tydzień nieocenionych przeżyć, wrażeń i spotkań z ciekawymi ludźmi- wspominają uczniowie.

divider_Gminne Info

Warto dodać, że w spotkaniu brała udział także szkoła partnerska z Czech. Każdy dzień był wypełniony „po brzegi” wydarzeniami z życia szkoły, miejscowości, a przede wszystkim zajęciami warsztatowymi i wycieczkami związanymi z realizacją projektu. Pierwszy dzień pobytu okazał się świętem patrona miejscowości- św. Sebastiana- na którego cześć zorganizowana była (jak co roku, zgodnie ze średniowieczną tradycją) procesja Fogaceiras. Wszyscy z rodzinami uczestniczyli  w wydarzeniu oraz próbowali charakterystycznego przysmaku: Fogaça. Kolejne dni uczniowie i nauczyciele spędzili w szkole: uczestnicząc w zajęciach komputerowych, sportowych, prezentacjach opisujących zadane tematy oraz dokonania projektowe w każdej szkole.

Nie zabrakło także wizyt w muzeach, które powiązane były z tematyką projektu: w São João da Madeira (muzeum butów i kapeluszy) oraz z Porto- muzeum tramwajów oraz „romantyczne” połączone ze zwiedzaniem tego słynnego miasta. Ponieważ „transport” jest jednym z tematów projektu zorganizowano wyjazd do Esmoriz w celu zwiedzenia starych eksponatów wozów strażackich oraz fabryki nowoczesnych pojazdów strażackich. Wzięliśmy również udział w pieszej wycieczce po miejscowości Santa Maria da Feira z jej charakterystycznym, górującym nad miastem średniowiecznym zamkiem.

Na zakończenie odbyła się uroczysta kolacja z udziałem uczniów, nauczycieli, wszystkich rodziców oraz władz lokalnych. Każdy z krajów zaprezentował występ muzyczny. Z naszej szkoły Kinga tak oczarowała swoim śpiewem publiczność, że chcieli ją zostawić w Portugalii i zapisać do zespołu. To był nieoceniony czas budowania nowych relacji z rówieśnikami, uczenia się j. angielskiego, poznawania kultury, tradycji i zabytków pięknej Portugalii.

divider_Gminne Info
divider_Gminne Info

Aktualności :

divider_Gminne Info