Jak rozpoznać środki psychoaktywne – profilaktyczna walizka edukacyjna


divider_Gminne Info

25 kwietnia br. w Szkole Podstawowej nr 1 w Przyszowej w ramach profilaktyki narkotykowej, na zebraniu z rodzicami najstarszych klas obecny był funkcjonariusz KPP w Limanowej – mł. asp. Dariusz Ciba. Pan policjant podczas prelekcji zaprezentował rodzicom kufer – „profilaktyczną walizkę narkotykową” zawierającą atrapy najbardziej popularnych narkotyków oraz przedmioty służące do ich dystrybucji lub zażywania.

divider_Gminne Info

Walizka zawiera substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju środki odurzające – zarówno dopalacze, jak i najbardziej popularne na polskim czarnym rynku narkotyki. Każdy specyfik opatrzony jest szczegółowym opisem wyglądu, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Są tam szklane i metalowe fifki, młynki do rozdrabniania suszu oraz pojemniczki, w których można ukryć narkotyki. Przedmioty zaprezentowane podczas spotkania pozwolą rodzicom czy nauczycielom rozpoznać zabronione substancje, w przypadku odnalezienia ich przy dziecku.

W walizce znajdują się również testy do wykrywania narkotyków w jakie powinni zaopatrzyć się rodzice, w razie podejrzeń, że ich dziecko miało kontakt z niebezpiecznymi substancjami.

Funkcjonariusz zwrócił uwagę na narastający problem stosowania przez młodzież dopalaczy, narkotyków i innych środków psychoaktywnych. Środki te są łatwo dostępne i bardzo tanie. Oprócz uzależnienia mogą w krótkim czasie (nawet po jednorazowym spożyciu) spowodować nieodwracalne uszkodzenia organizmu. Sklepy internetowe oferują młynki do rozdrabniania narkotyków, fajki, wagi i inne produkty potrzebne do przygotowania porcji środków odurzających. Przedmioty te, aby odwrócić uwagę rodziców, często przypominają rzeczy codziennego użytku, tj. długopisy, kalkulatory, baterie, breloki. Pan Dariusz Ciba podkreślił, że w profilaktyce liczy się mądry nadzór nad młodymi ludźmi, ograniczanie dostępu do niebezpiecznych stron internetowych oraz swobodnego korzystania z komputerów i telefonów komórkowych, a przede wszystkim rozmowa z dziećmi.

Często problem z narkotykami diagnozowany jest u dzieci zbyt późno. Jest to związane z tym, że rodzicie i nauczyciele nie mają doświadczenia w tej tematyce, nie umieją rozpoznać podstawowych akcesoriów służących do zażywania środków odurzających i nie wiedzą jak człowiek się zachowuje po dopalaczach czy narkotykach. Na pewno jest potrzeba dokształcenia rodziców w tej materii, bo to przecież oni mają najczęstszy kontakt z dzieckiem i możliwość wykrycia zagrożenia.

divider_Gminne Info
divider_Gminne Info

Aktualności :

divider_Gminne Info